Blog Detail

Školska biblioteka

28 јан 16
Sonja Stamenković
No Comments

Radno vreme biblioteke šk.2015/2016.g.

Dan Radno vreme 
Ponedeljak 8:00-15:00 
Utorak  8:00-15:00 
Sreda  9:00-10:00 i 11:40-15:00 
Četvrtak  8:00-8:55 i 11:40-15:00 
Petak  8:45-13:45 
LEKTIRA KOJU MOŽETE POZAJMITI U ŠKOLSKOJ BIBLIOTECI
Literatura i lektira za prvi razred
 
Uvod u književnost
  1. Sofokle: Antigona
Književnost starog veka
  1. Sumarsko-vavilonska književnost: Ep o Gilgamešu
  2. Homer: Ilijada
  3. Hebrejska književnost: Biblija
Srednjovekovna književnost
  1. Sv. Sava: Žitije svetog Simeona
  2. Teodosije: Žitije Svetog Save
  3. Jefimija: Pohvala knezu Lazaru
  4. Lazarević despot Stefan: Slovo ljubve
  5. Kantakuzin Dimitrije: Molitva Bogorodici
Književnost humanizma i renesanse
  1. Aligijeri Dante: Pakao
  2. Bokačo Đovani: Dekameron
  3. Petrarka Frančesko: Kanconijer
  4. Marin Držić: Dundo Maroje ili Novela od Stanca
  5. Vilijam Šekspir: Romeo i Julija
  6. Miguel de Servantes:Don Kihot*
Obavezna literatura
  1. Antić Miroslav: Izbor poezije
  2. Kiš Danilo: Rani jadi
  3. Kovačević Dušan: Drama po izboru
  4. Mihajlović Dragoslav: Kad su cvetale tikve
  5. Simović Ljubomir: Hleb i so (zbirka pesama) *
 
Literatura i lektira za drugi razred
 
Barok i klasicizam
  1. Molijer: Tvrdica
  2. Popović Jovan Sterija: Kir Janja
Književnost prosvećenosti
  1. Obradović Dositej: Život i priključenije
Književnost romantizma
  1. Bajron Džordž Gordon: Čajld Harold*
  2. Puškin Aleksandar Sergejevič: Cigani, unhealthy Evgenije Onjegin
  3. Gete Johan Volfgang: Jadi mladog Veltera*
  4. Hajne Henrh: Izbor poezije-Lorelaj*
  5. Petefi Šandor: Izbor poezije-Sloboda sveta*
  6. Stefanović Vuk Karadžić: Srpski rečnik, Srpske narodne pjesme
  7. Njegoš Petar Petrović: Gorski vjenac
  8. Mažuranić Ivan: Smrt Smail-age Čengića
  9. Radičević Branko: Izbor poezije – Đački rastanak, Kad mlidija umreti
  10. Jakšić Đuro: Izbor poezije – Veče, Ponoć 
  11. Zmaj Jovan Jovanović: Đulići, Đulići uveoci*
  12. Kostić Laza: Izbor poezije-Santa Marija della salute
Književnost realizma
  1. Balzak Onore de: Čiča Gorio
  2. Gogolj Vasiljevič Nikola: Revizor
  3. Turgenjev Ivan: Očevi i ….*
  4. Marković Svetozar: Srbija na istoku, Realizam u književnosti
  5. Glišić Milovan: Pripovetke-Glava šećera
  6. Lazarević Laza: Pripovetke po izboru
  7. Domanović Radoje: Satire-Vođa, Danga, Stradija
  8. Sremac Stevan: Zona Zamfirova
  9. Matavulj Simo: Novele-Povareta, Polipenda
  10. Nušić Branislav: Komedija po izboru – Narodni poslanik, G-đa ministarka
  11. Ilić Vojislav: Poezija–Izbor-Sivo sumorno nebo
Obavezna literatura
  1. Ljermontov Mihail Jurjevič: Junak našeg doba*
  2. Ibzen Henrih: Nora ili Per Gint*
  3. Velmar Janković Svetlana: Dorćol*
  4. Andrić Ivo: Most na Žepi
  5. Nikolajevič Lav Tolstoj: Ana Karenjina
 
Literatura i lektira za treći razred
 
Simbolizam i klasicizam
  1. Bodler Šarl: Izbor poezije-Albatros, Veze
  2. Rembo Artur: Izbor poezije-Ofelija
  3. Malarme Stefan: Izbor poezije-Labud*
  4. Verlen Pol: Izbor poezije-Mesečina*
  5. Čehov Anton Pavlovič: Ujka Vanja
Moderna kod Srba
  1. Popović Bogdan: Antologija novije srpske lirike-predgovor
  2. Šantić Aleksa: Izbor poezije-Veče na školju, Predpraznično veče
  3. Dučić Jovan: Izbor poezije-Jablanovi, Zalazak sunca
  4. Rakić Milan: Izbor poezije-Dolap, Iskrena pesma
  5. Dis Vladislav Petković: Izbor poezije-Tamnica, Možda spava, Nirvana
  6. Pandurović Sima: Izbor poezije-Svetkovina
  7. Popović Bogdan: Kritike o Koštani
  8. Stanković Borislav: Koštana, Nečista krv, U noći
  9. Kočić Petar: Izbor pripovedaka-Mračajski proto
  10. Matoš Antun Gustav: Izbor poezije-Jesenje veče
Evropska moderna
  1. Majakovski Vladimir: Oblak u pantalonama
  2. Lorka Frederiko Garsija: Izbor poezije-Romansa mesečarka, Neverna supruga
  3. Tagore Rabindranat: Gradinar
Međunarodna i ratna književnost
  1. Bojić Milutin: Izbor poezije-Plava grobnica
  2. Vasiljev Dušan: Čovek peva posle rata
  3. Andrić Ivo: Ex Ponto
  4. Crnjanski Miloš: Seobe, izbor poezije-Sumatra
  5. Petrović Rastko: Ljudi govore
  6. Sekulić Isidora: Gospa Nola, Hronika palanačkog groblja
  7. Ujević Tin: Izbor poezije-Svakidašnja jadikovka
  8. Krleža Miroslav: Gospoda Glembajevi
Obavezna literatura
  1. Maksimović Desanka: Rana poezija-izbor
  2. Petrović Goran: Sitničarnica kod srećne ruke*
  3. Andrić Ivo: Na Drini Ćuprija
  4. Kafka Franc: Proces
Literatura i lektira za četvrti razred
 
Proučavanje književnosti
  1. Pavlović Miodrag: Izbor poezije-87 pesama
  2. Miljković Branko: Izbor poezije
  3. Popa Vasko: Izbor poezije-Hodočašća, Spisak
  4. Raičković Stevan: Izbor poezije- Kamena uspavanka, Očiju tvojih da nije
Savremena srpska književnost
  1. Selimović Meša: Dreviš i smrt
  2. Ćosić Dobrica: Koreni
  3. Kovačević Dušan: Drama po izboru-Balkanski špijun
  4. Kiš Danilo: Enciklopedija mrtvih
  5. Pavić Milorad-Hazarski rečnik
Savremena svetska književnost
  1. Kami Albert: Stranac
  2. Borhes Horhe Luis: Čekanje*
  3. Beket Semjuel: Čekajući Godoa
  4. Hese Herman: Stepski vuk*
  5. Markes Gabrijel Garsija: Sto godina samoće*
  6. Eko Umberto: Ime ruže*
Obavezna literatura
  1. Šekspir Viljem: Hamlet
  2. Roterdamski Erazmo: Pohvala ludosti*
  3. Gete Johan Volfgang: Faust*
  4. Dostojevski Fjodor Mihajlovič: Zločin i kazna, Braća Karamazovi
  5. Prever Žak: Izbor poezije
  6. Pasternik Boris: Izbor poezije*
  7. Cvetajeva Marina: Izbor poezije*

* literatura i lektira koju ne poseduje biblioteka ETŠ