Razno

Obeležavanje ruskog praznika Maslenica

Povodom obeležavanja ruskog praznika „Maslenica“, 26. februara su u školi, na tradicionalan način, učenici od I-IV razreda koji uče ruski jezik zajedno sa predmetnim profesorom, pekli palačinke, slušali narodne pesme posvećene ovom prazniku. Dodatno su se istakli učenici prvog razreda napravivši pano na datu temu.

Palačinke su glavni simbol Maslenice i one se peku svaki dan tokom trajanja praznika, a simbolizuju sunce i dolazak proleća.
Ovaj praznik se tradicionalno u Rusiji obeležava od 20. do 26. februara i kako kažu, slave ga gotovo svi Rusi. Inače, Maslenice su slične srpskim Pokladama, koje su u poslednje vreme zaboravljene među narodom.

Kao i na Pokladama i u vreme Maslenice se priprema velika lomača, ali se u tada u Rusiji spaljuje velika lutka, obučena u žensku nošnju, koja simbolizuje zimu.