Author Archives: Sonja Stamenković

Školska biblioteka

28 јан 16
Sonja Stamenković
No Comments

Radno vreme biblioteke šk.2015/2016.g.

Dan Radno vreme 
Ponedeljak 8:00-15:00 
Utorak  8:00-15:00 
Sreda  9:00-10:00 i 11:40-15:00 
Četvrtak  8:00-8:55 i 11:40-15:00 
Petak  8:45-13:45 
LEKTIRA KOJU MOŽETE POZAJMITI U ŠKOLSKOJ BIBLIOTECI
Literatura i lektira za prvi razred
 
Uvod u književnost
  1. Sofokle: Antigona
Književnost starog veka
  1. Sumarsko-vavilonska književnost: Ep o Gilgamešu
  2. Homer: Ilijada
  3. Hebrejska književnost: Biblija
Srednjovekovna književnost
  1. Sv. Sava: Žitije svetog Simeona
  2. Teodosije: Žitije Svetog Save
  3. Jefimija: Pohvala knezu Lazaru
  4. Lazarević despot Stefan: Slovo ljubve
  5. Kantakuzin Dimitrije: Molitva Bogorodici
Književnost humanizma i renesanse
  1. Aligijeri Dante: Pakao
  2. Bokačo Đovani: Dekameron
  3. Petrarka Frančesko: Kanconijer
  4. Marin Držić: Dundo Maroje ili Novela od Stanca
  5. Vilijam Šekspir: Romeo i Julija
  6. Miguel de Servantes:Don Kihot*
Obavezna literatura
  1. Antić Miroslav: Izbor poezije
  2. Kiš Danilo: Rani jadi
  3. Kovačević Dušan: Drama po izboru
  4. Mihajlović Dragoslav: Kad su cvetale tikve
  5. Simović Ljubomir: Hleb i so (zbirka pesama) *
 
Literatura i lektira za drugi razred
 
Barok i klasicizam
  1. Molijer: Tvrdica
  2. Popović Jovan Sterija: Kir Janja
Književnost prosvećenosti
  1. Obradović Dositej: Život i priključenije
Književnost romantizma
  1. Bajron Džordž Gordon: Čajld Harold*
  2. Puškin Aleksandar Sergejevič: Cigani, unhealthy Evgenije Onjegin
  3. Gete Johan Volfgang: Jadi mladog Veltera*
  4. Hajne Henrh: Izbor poezije-Lorelaj*
  5. Petefi Šandor: Izbor poezije-Sloboda sveta*
  6. Stefanović Vuk Karadžić: Srpski rečnik, Srpske narodne pjesme
  7. Njegoš Petar Petrović: Gorski vjenac
  8. Mažuranić Ivan: Smrt Smail-age Čengića
  9. Radičević Branko: Izbor poezije – Đački rastanak, Kad mlidija umreti
  10. Jakšić Đuro: Izbor poezije – Veče, Ponoć 
  11. Zmaj Jovan Jovanović: Đulići, Đulići uveoci*
  12. Kostić Laza: Izbor poezije-Santa Marija della salute
Književnost realizma
  1. Balzak Onore de: Čiča Gorio
  2. Gogolj Vasiljevič Nikola: Revizor
  3. Turgenjev Ivan: Očevi i ….*
  4. Marković Svetozar: Srbija na istoku, Realizam u književnosti
  5. Glišić Milovan: Pripovetke-Glava šećera
  6. Lazarević Laza: Pripovetke po izboru
  7. Domanović Radoje: Satire-Vođa, Danga, Stradija
  8. Sremac Stevan: Zona Zamfirova
  9. Matavulj Simo: Novele-Povareta, Polipenda
  10. Nušić Branislav: Komedija po izboru – Narodni poslanik, G-đa ministarka
  11. Ilić Vojislav: Poezija–Izbor-Sivo sumorno nebo
Obavezna literatura
  1. Ljermontov Mihail Jurjevič: Junak našeg doba*
  2. Ibzen Henrih: Nora ili Per Gint*
  3. Velmar Janković Svetlana: Dorćol*
  4. Andrić Ivo: Most na Žepi
  5. Nikolajevič Lav Tolstoj: Ana Karenjina
 
Literatura i lektira za treći razred
 
Simbolizam i klasicizam
  1. Bodler Šarl: Izbor poezije-Albatros, Veze
  2. Rembo Artur: Izbor poezije-Ofelija
  3. Malarme Stefan: Izbor poezije-Labud*
  4. Verlen Pol: Izbor poezije-Mesečina*
  5. Čehov Anton Pavlovič: Ujka Vanja
Moderna kod Srba
  1. Popović Bogdan: Antologija novije srpske lirike-predgovor
  2. Šantić Aleksa: Izbor poezije-Veče na školju, Predpraznično veče
  3. Dučić Jovan: Izbor poezije-Jablanovi, Zalazak sunca
  4. Rakić Milan: Izbor poezije-Dolap, Iskrena pesma
  5. Dis Vladislav Petković: Izbor poezije-Tamnica, Možda spava, Nirvana
  6. Pandurović Sima: Izbor poezije-Svetkovina
  7. Popović Bogdan: Kritike o Koštani
  8. Stanković Borislav: Koštana, Nečista krv, U noći
  9. Kočić Petar: Izbor pripovedaka-Mračajski proto
  10. Matoš Antun Gustav: Izbor poezije-Jesenje veče
Evropska moderna
  1. Majakovski Vladimir: Oblak u pantalonama
  2. Lorka Frederiko Garsija: Izbor poezije-Romansa mesečarka, Neverna supruga
  3. Tagore Rabindranat: Gradinar
Međunarodna i ratna književnost
  1. Bojić Milutin: Izbor poezije-Plava grobnica
  2. Vasiljev Dušan: Čovek peva posle rata
  3. Andrić Ivo: Ex Ponto
  4. Crnjanski Miloš: Seobe, izbor poezije-Sumatra
  5. Petrović Rastko: Ljudi govore
  6. Sekulić Isidora: Gospa Nola, Hronika palanačkog groblja
  7. Ujević Tin: Izbor poezije-Svakidašnja jadikovka
  8. Krleža Miroslav: Gospoda Glembajevi
Obavezna literatura
  1. Maksimović Desanka: Rana poezija-izbor
  2. Petrović Goran: Sitničarnica kod srećne ruke*
  3. Andrić Ivo: Na Drini Ćuprija
  4. Kafka Franc: Proces
Literatura i lektira za četvrti razred
 
Proučavanje književnosti
  1. Pavlović Miodrag: Izbor poezije-87 pesama
  2. Miljković Branko: Izbor poezije
  3. Popa Vasko: Izbor poezije-Hodočašća, Spisak
  4. Raičković Stevan: Izbor poezije- Kamena uspavanka, Očiju tvojih da nije
Savremena srpska književnost
  1. Selimović Meša: Dreviš i smrt
  2. Ćosić Dobrica: Koreni
  3. Kovačević Dušan: Drama po izboru-Balkanski špijun
  4. Kiš Danilo: Enciklopedija mrtvih
  5. Pavić Milorad-Hazarski rečnik
Savremena svetska književnost
  1. Kami Albert: Stranac
  2. Borhes Horhe Luis: Čekanje*
  3. Beket Semjuel: Čekajući Godoa
  4. Hese Herman: Stepski vuk*
  5. Markes Gabrijel Garsija: Sto godina samoće*
  6. Eko Umberto: Ime ruže*
Obavezna literatura
  1. Šekspir Viljem: Hamlet
  2. Roterdamski Erazmo: Pohvala ludosti*
  3. Gete Johan Volfgang: Faust*
  4. Dostojevski Fjodor Mihajlovič: Zločin i kazna, Braća Karamazovi
  5. Prever Žak: Izbor poezije
  6. Pasternik Boris: Izbor poezije*
  7. Cvetajeva Marina: Izbor poezije*

* literatura i lektira koju ne poseduje biblioteka ETŠ

Poseta Narodnoj banci Srbije

12 нов 14
Sonja Stamenković
No Comments

Finansijski administratori prvog i drugog razreda su 10. novembra 2014. godine posetili Narodnu banku Srbije.

U?estvovali su u radionici „Moj bužet i ja“ i obišli izložbeni prostor u kome su se upoznali sa istorijskim razvojem banke i njenom sadašnjom funkcijom.

Nakon toga, cough u pratnji vodi?a, posetili su znamenitosti Kalemegdana.

Bilo je zaista lepo….

Učenica generacije na Belom dvoru

28 јуна 14
Sonja Stamenković
No Comments

U?enica generacije Ana Pušica na prijemu u Belom dvoru, impotent  26.06.2014. godine…

   

Aprilski ispitni rok šk. 2013/14. godine

16 апр 14
Sonja Stamenković
No Comments

Raspored polaganja ispita u aprilskom ispitnom roku je slede?i:

???.

??.

????? ? ????? ????????

????? ????????

????????

1. ????????24.04.2014.?.10:00 ???????? ? ???????? 1. ?????? ??????  ??( IV )
2. ????????24.04.2014.?.13:30 ????????? 1.??????????? ???? ??.???.(II)
3. ????????24.04.2014.?.13:30 ????????? ? ??????? ??????? ??????? 1.?????????? ????? ??.???.(I ) ????? ????????
4. ????????24.04.2014.?.13:30 ???????? ????? 1. ?????? ??????  ??( IV )
5. ????????24.04.2014.? 15:30

???????

??????? ???????? 1. ?????? ??????  ??( IV)
6. ?????25.04.2014.?.? 8:00

???18

?????? ????????????? 1.?????????? ???????? ???..(I )  ????? ????????
7. ?????25.04.2014.?.? 8:00

???18

?????????? 1.????????? ???? ( IV)??.???
8. ?????25.04.2014.?.? 8:00

???18

????????????? 1. ?????? ??????  ??( IV)
9. ?????25.04.2014.?.? 14:25 ????????? ????????? 1.????????? ???? ( IV)??.???
 10. ?????25.04.2014.?.? 12:40

??????

?????? 1.  ??????????? ???? ??.???.(II)
 11. ?????????28.04.2014.?.? 12:40 ???????? ? ???????? ??????????????? 1. ?????????? ????? ????.???
 12. ?????????28.04.2014.?.? 13:30 ?????? ????? 1. ?????????? ???????? ???..(I )  ????? ????????2. ?????????? ????? ????.???
 13. ?????????28.04.2014.?.? 13:30 ????? 1.???????????? ?????? (IV) ??????????
 14. ?????????28.04.2014.?.? 14:15 ??????? ??????? 1. ?????????? ????? ????.???
 15. ?????????28.04.2014.?.? 14:15 ??????? ? ????????? ????? 1 ???????? ?????? (III)??.???
 16. ??????29.04.2014.?.10:00 ?????? 1.??????????? ???? ??.???.(II)
 17. ??????29.04.2014.?.16.25 ??????????? ????????? 1.?????????? ????? ??.???.(I ) ????? ????????
 18. ????? 30.04.2014.?.? 10:00 ????????? ????????? ? ?????????? 1.  ??????? ????? (IV) ??.???
 19. ????? 30.04.2014.?.? 10:00 ???????? ????????? 1.  ???????? ?????? (III)??.???
 20. ????? 30.04.2014.?.? 10.50 ?????? ????? ? ??????????
  1. ??????? ????? (IV) ??.???
  2. ??????????? ???? ??.???.(II)
 21. ????? 30.04.2014.?.? 14:30 ?????? ????????? 1.  ??????? ????? (IV) ??.???
 22. ????? 30.04.2014.?.? 15:30 ???????? ??????????? 1.  ??????? ????? (IV) ??.???2.1 ???????? ?????? (III)??.???
 23. ?????? ?? ???? ???????? ??????? ???????? 1.??????????? ???? ??.???.(II)

Matematika – teorija verovatnoće

13 дец 13
Sonja Stamenković
No Comments

Evo još zadataka za vežbanje… zadaci …

Matematika

18 нов 13
Sonja Stamenković
No Comments

Evo zadataka iz oblasti kombinatorike i verovatnoće.

 

Predstavljanje projekta „Empowering Young People – Connecting Europe“

14 јуна 13
Sonja Stamenković
No Comments

U sredu, health 12. juna, illness u Narodnoj biblioteci u Boru, abortion predstavljen je ve? ranije pominjani me?unarodni projekat „Empowering Young People – Connecting Europe„, koji je zapo?eo maja 2012. godine, a traje do decembra 2013. godine. ?lanovi projektnog tima, koji ?ine Jelena Trailovi?, Dušan Bogdanovi?, Jovana Šumar i Vladan Raki?, predstavili su svoj celokupni dosadašnji rad i rezultate.

Tema kojom se bavila naša škola, zajedno sa školama iz svog klastera (Nema?ke, Austrije i Ukrajine), bila je interkulturalni dijalog. Svaka škola je imala zadatak da snimi po jedan film na temu “Život u?enika u školi” i “Aktivnosti u?enika u slobodno vreme”, kako bi kasnije mogli da prepoznaju sli?nosti i uo?e razlike koje postoje u svakodnevnom životu u razli?itim zemljama, i kako bi postal aktivni u?esnici interkulturalnog dijaloga. Pored filmova koje su naši u?enici snimili (u saradnji sa celokupnim timom ETŠ koji se sastoji od u?enika svih profila), prikazani su i filmovi ostalih škola. Pored toga, prire?en je zabavni program u kome su u?enici naše škole iskazali svoje gluma?ke i muzi?ke talente, kao i dobro poznavanje engleskog jezika. Tako smo ?uli muzi?ku numeru koju je na gitari izvela An?ela Krsti?, pobednica Internacionalnog festivala gitare, održanog u Rumuniji, pesmom su nas zabavile Despina Ristova i Milena ?ejovi?, ske? na engleskom jeziku izveli su Nemanja ?vorovi? i Nikola Milovanovi?, a gosti ve?eri bili su Milena ?iri? i Aleksandar Veljkovi?, koji su izveli deo pozorišne predstave “Gospo?a Ministarka”, koja je ove godine bila glavni doga?aj u našoj školi.

U holu biblioteke bile su izložene hronološki pore?ane slike na kojima se moglo videti kako su protekle aktivnosti i rad našeg projektnog tima. Na promociji su posetioci dobili najnoviji primerak školskog ?asopisa „Tragovi“. Uvodnu re? na promociji imala je nastavnica Irina Kagadejev Stevanovi?, a na kraju se na poseti zahvalio nastavnik Saša Bikovi?. Kuvari Ekonomsko – trgovinske škole su kao i uvek bili vredni i za posetioce i u?esnike projekta pripremili ukusno posluženje.

Rad na projektu i dalje traje, a slede?e što ?lanove našeg tima o?ekuje je odlazak u Be? na još jednu radionicu. Kako je tamo bila, obavesti?e nas kada se vrate…

                  
Milica Koji? III-4

UPIS U ŠKOLSKU 2013/2014. GODINU

24 маја 13
Sonja Stamenković
No Comments

Prema odluci Ministarstva prosvete, order Ekonomsko-trgovinska škola za narednu školsku godinu, decease upisuje slede?e obrazovne profile:

  1. Finansijski administrator                      30 u?enika
  2. Komercijalista – ogled                           24 u?enika
  3. Poslovni administrator                          30 u?enika
  4. Turisti?ki tehni?ar – ogled                    24 u?enika

 

Škola se obratila Ministarstvu sa zahtevom za dobijanje još jednog odeljenja i to Pravnog tehni?ara (30 u?enika) koji bi trebao da bude objavljen u dopuni Konkursa.

 

Bodovi sa prošlogodišnje liste upisanih u?enika (šk. 2012/2013.)

                                                                               Min                     Max

  1. Finansijski administrator               69                          97
  2. Komercijalista – ogled                      56                          85
  3. Poslovni administrator                   67                          95
  4. Turisti?ki tehni?ar- ogled               61                          96
Pedagog škole Vesna Petkovi?

MALA ŠKOLA ISTORIJE I EKOLOGIJE – FELIX ROMULIANA

20 маја 13
Sonja Stamenković
No Comments

U okviru programa obeležavanja 17 vekova Milanskog edikta, cialis za zainteresovane u?enike i mentore Regionalnog centra za talente Bor, ailment   u subotu 18.05.2013. godine, click organizovana je  mala škola istorije i ekologije na terenu uz obilazak arheološkog nalazišta FELIX ROMULIANA. Predavanja za u?esnike održali su stru?njaci Narodnog muzeja Zaje?ar:  Bora Dimitrijevi?, arheolog, mr Dejan Krsti?, kustos etnolog i Miloš Jakovljevi?, kustos etnolog.

Ekonomsko-trgovinsku školu su predstavljali profesori: Irina Kagadejev Stevanovi? i Olivera Marjanovi?, kao i u?enici: Ana Pušica, Milana ?iri?, Jelena Nikolov, Milica Savi?, Milica Miljkovi?, Nenad Miti?, Jelena Trailovi?, Na?a Mihajlovi?, Nikola Miti?, Aleksandar Petrovi? i Tamara ?ori?.

 

Izvor: talentibor.com