Poseta AVALI!

U subotu, order 03. novembra, asthma zajedno sa u?enicima Tehni?ke škole, uputili smo se ka Avalskom tornju. Nakon više?asovne vožnje, slušanja muzike i uživanja u pogledu, kroz maglu se ponosno uzdizao Avalski toranj. Avala se nalazi 16km južno od Beograda. Na nižem vrhu Avale izgra?en je toranj 1965. godine. Nastao je prema projektu arhitekta Uglješe Bogunovi?a i Slobodana Janji?a. To je bila najviša gra?evina u tadašnjoj Jugoslaviji i na Balkanu. Srušen je do temelja u bombardovadnju Nato snaga 1999. godine. Izgradnja novog tornja je završena 23. oktobra 2009. godine, a nakon odre?enog vremena je otvoren za posetioce i turiste. U?enici i profesori imali su priliku da sa njega vide kako se pruža predivan pogled na ?itavu Šumadiju.

Iz pri?e vodi?a izdvojili bismo još neke informacije, koje su nam privukle pažnju:

– U gradnji tornja je utrošeno oko 4.000 tona armiranog betona

– Vrhunac posla bila je postavka 60m visoke antene, teške oko 25 tona

– 1965. godine toranj je dobio kona?an izgled, postavljene su televizijske i radio antene

– Na izgra?enoj platformi se nalazi velika gondola sa restoranom kroz koju prolazi betonsko stablo tornja visine 137m

– Sveukupna visina tornja je oko 205m

Sam izgled tornja nas je prili?no fascinirao. Iako „mršav“, na tri „noge“, oslonjene na temeljne blokove ukopane 1,4m u stenu, grandiozno i ponosno nosi titulu zaštitnog znaka Beograda.

Šetaju?i do spomenika Neznanom junaku, nismo mogli a da ne primetimo neobi?no i retko drve?e, sekvoje, za koje se procenjuje da su stare i do 150 godina. Tako?e su našu pažnju privukle raznovrsne biljke za koje smo se raspitali i tako došli do saznanja da na zašti?enom prostoru Avale ima oko 600 biljnih vrsta.

Posle Prvog svetskog rata, lokalno stanovništvo pronašlo je grob jednog neznanog srpskog vojnika. Narod lokalnog sela je tom vojniku 1922. godine podigao skr?man spomenik. Kasnije je Državni odbor za podizanje spomenika Neznanom junaku, odlu?io da mu se na vrhu Avale podigne reprezentativniji spomenik. Gradnju spomenika Neznanom junaku na planini Avala inicirao je kralj Aleksandar I.

Nakon obilaska svih znamenitosti na Avali, napravili smo mali predah u Planinarskom domu ?arapi?ev Brest. Puni utisaka, krenuli smo natrag za Bor, nadaju?i se da ?emo ovakvo druženje što pre ponoviti.

Milica Trujki? III5

One thought on “Poseta AVALI!

1. Tuner nie może kierować się emaomcji takimi jak miłośnik marki . Inaczej zadrżała by mu ręka gdyby chciał cokolwiek pociąć. Po prostu stawia sobie cel, np. przerobić Trabanta na amfibię, albo Mercedesa na low ridera. Tu liczy się pomysł, nowa wizja pojazdu i kunszt rękodzieła. Sam pojazd może być: drogi, tani, unikatowy, masowy, udany, nieudany, ładny czy brzydki nieważne. Można mieć złe zdanie o niezawodności motocykla, ale zrobić z niego niepowtarzalną przerf3bkę. Faceta zainteresowała pewnie unikatowość Junaka na międzynarodowych salonach customowych i postanowił to wykorzystać. Polski tuner pewnie tak by tego nie wykorzystał bo ma emocjonalny stosunek do Junaka.

Comments are closed.