Tribina „Kožne bolesti“

15-og septembra, doctor u našoj školi, advice imali smo ?ast da ugostimo Dr. dermatologa Ljubicu Miloševi?. S obzirom da su adolescenti u periodu sazrevanja, ali i puni pitanja o svojoj koži, bubuljicama i sl. pružili smo im mogu?nost da sa stru?njakom razgovaruju o tome.

?inilo se da je tih 45 minuta malo za sva pitanja.

„Po?eli smo naravno objašnjavanjem sta je to uopšte koža, od ?ega nas ona štiti i kakvu ulogu ima kod nas u organizmu?“ govori nastavnica zdravstvenog vaspitanja Bojana Simonovi?.

Ve?ita dilema: da li „stiskati“ mitisere ili ne? Kada to smemo i možemo da uradimo? Doktorka nam je pojasnila da mitisere smemo stiskati samo u onaj prvoj, po?etnoj fazi, kada nema crvenila i gnoja i to isklju?ivo kod kozmeti?ara ili kod ku?e sa dobro opranim licem i rukama, nikako za vreme školskih odmora i sl.

Svi uglavnom lepo vreme provodimo na bazenima, jezeru, a to su idelne sredine za razvoj gljivi?nih infekcija nogu koje se veoma dugo le?e, pogotovu ako ne vodimo ra?una i bosi hodamo po  okolini bazena, toaleta, služimo se tudjom obu?om..

I naravno jedan estetski i medicinski problem koji pogadja svaku populaciju a to je perut!! Uzro?nik je bakterija ali i poja?ano lu?enje znojnih žlezda. Nije istina da ako menjamo šampone da ?e nam se pojaviti perut kao i da ako ?eš?e peremo kosu postaje masnija.

Na ova i još mnoga druga pitanja odgovarala je doktorka u?enicima prvog i  drugog razreda. Nadamo se da je ve?ina dilema i pitanja razjašnjena.

Slika preuzeta odavde…